Nowy rok oznacza nowe inwestycje? Zgodnie z postanowieniem noworocznym chcesz zainwestować w nieruchomość, ale musisz zawrzeć umowę kredytową? Planujesz zaciągnięcie kredytu na kilka lub kilkanaście lat? Zabezpiecz swoje finanse na wypadek utraty płynności finansowej za sprawą utraty pracy. Sprawdź, co musisz wiedzieć o takiej polisie.
Ubezpieczenie od utraty dochodu – czym jest?
Ubezpieczenie od utraty dochodu jest oferowane podczas zawierania umowy kredytowej. Jego celem jest zabezpieczenie kredytobiorcy na wypadek, gdyby utracił stałe źródło dochodu. Jest to korzystne, ponieważ chroni przed utratą płynności finansowej i daje możliwość wywiązywania się z opłacania rat kredytowych, nawet w razie zwolnienia z pracy.
Kiedy zostanie wypłacone świadczenie w ramach ubezpieczenia od utraty dochodu?
Świadczenie zostanie wypłacone tylko, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Ubezpieczony musiał wcześniej być zatrudniony za pośrednictwem umowy o pracę – inne formy zatrudnienia nie obowiązują w przypadku tej polisy. Aby otrzymać rekompensatę, utrata pracy musi być wynikiem decyzji pracodawcy. Najczęściej obowiązuje również w przypadku ogłoszenia upadłości przez firmę, w której ubezpieczony był zatrudniony. Jednak polisa nie zadziała w sytuacji, gdy przedsiębiorca tylko zawiesi działalność.
Warto również pamiętać, że ubezpieczenie zazwyczaj nie ochroni od razu po podpisaniu umowy, lecz zazwyczaj posiada kilkumiesięczny okres karencji. Oznacza to, że świadczenie zostanie wypłacone tylko, gdy zwolnienie nastąpiło po określonym czasie od wykupienia ubezpieczenia.
Podpisując umowę, warto zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia), które zawiera informacje o sytuacjach, gdy nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Może to różnić się w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, lecz najczęściej będą to m.in.: sytuacje, gdy
- rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron,
- pracownik sam zrezygnował z pracy,
- pracownik został zwolniony w trybie dyscyplinarnym,
- wygasła umowa o pracę na czas określony.
Ubezpieczenie od niezdolności do pracy, a ubezpieczenie od utraty dochodu – na czym polega różnica?
Często te dwa produkty ubezpieczeniowe mogą być mylone. Wynika to z faktu, że dla wielu osób niezdolność do pracy jest równoznaczna z utratą pracy. Jednak są one inaczej traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Tym, co je łączy jest fakt, że oba warianty są dostępne do wybrania jako rozszerzenie polisy na życie.
Natomiast najważniejsza różnica polega na tym, że w przypadku ubezpieczania od utraty pracy świadczenie zostanie wypłacone tylko w sytuacji, gdy to pracodawca rozwiązał umowę. Rekompensata nie obowiązuje w momencie, gdy to pracownik zdecydował się odejść z firmy.
Ubezpieczenie od utraty dochodu – czy warto z niego skorzystać?
Kredyty często biorą osoby, które pracują na pełen etat i mają stabilną pracę. W takiej sytuacji zwykle spłata raty kredytowej nie stanowi problemu, lecz kłopoty mogą pojawić się w przypadku nagłego zwolnienia. Ubezpieczenie od utraty pracy ma zapewnić zachowanie płynności finansowej, nawet w kryzysowej sytuacji.
Z takiej formy zabezpieczenia finansów podczas podpisywania umów kredytowych w szczególności powinny skorzystać osoby zaciągające kredyty hipoteczne. Wynika to faktu, że zobowiązania trwają bardzo długo, często nawet do 30 lat, a na taki okres trudno przewidzieć swoją sytuację zawodową.
Zatem, zdecydowanie warto skorzystać z takiego zabezpieczenia – niezależnie od wieku oraz wykonywanego zawodu. To ochrona finansów i gwarancja płynności finansowej w razie nieoczekiwanych sytuacji zawodowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszymi agentami.