Bardzo często zdarza się, że ubezpieczenie zdrowotne jest mylone z ubezpieczeniem na życie. Okazuje się jednak, że wspomniane polisy mają zupełnie inny zakres ochrony i mogą okazać się przydatne w odmiennych sytuacjach. Zatem, sprawdźmy, na czym polega różnica!
Na czym polega ubezpieczenie na życie?
Polisa na życie wspiera finansowo bliskich ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia zakresu, dzięki czemu ochrona będzie przysługiwać także w innych sytuacjach. W zależności od wybranego wariantu może zapewnić wsparcie finansowe m.in. w razie: konieczności hospitalizacji, narodzin dziecka, niezdolności do pracy, pogorszenia stanu zdrowia w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
Z tej formy ubezpieczenia może skorzystać każdy, kto spełnia kryterium wiekowe narzucone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W razie, gdyby doszło do zdarzenia objętego umową, ubezpieczyciel wypłaca osobom uprawnionym w polisie odpowiednie świadczenie.
Na czym polega ubezpieczenie zdrowotne?
Korzystając ubezpieczenia zdrowotnego można zapewnić sobie dostęp do badań diagnostycznych oraz wizyt u lekarzy specjalistów bez konieczności posiadania skierowania. Jednak zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może być znacznie szerszy i obejmować: szczepienia, rehabilitację, wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki, badania specjalistyczne, jak np. rezonans magnetyczny.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne można zakupić samodzielnie lub za pośrednictwem pracodawcy. Zazwyczaj czas trwania polisy wynosi rok od podpisania umowy, a później można ją kontynuować. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje próg wiekowy, w którym można skorzystać z ubezpieczenia. Jest on określany indywidualnie przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej jest to wiek wynoszący około 60 -70 lat.
Polisa zdrowotna – kto w szczególności powinien z niej skorzystać?
Ubezpieczenie zdrowotne to korzystna forma dla osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia np. pracują na tzw. umowach śmieciowych. W ten sposób mogą zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej. Wynika to z faktu, że w ramach polisy uzyskujemy dostęp do określonej liczby specjalistów oraz badań diagnostycznych. Ubezpieczenie może obejmować również m.in. badania specjalistyczne, wizyty domowe lekarza lub szczepienia. Zobaczmy na przykładzie:
Pani Zofia jest artystką i na co dzień pracuje na umowie o dzieło. W czasie wolnym wyjechała z rodziną na wakacje. Podczas wyjazdu, miała kolizję rowerową, dlatego niezwłocznie trzeba było wezwać pomoc medyczną. Karetka zabrała ją do szpitala, a po wykonaniu niezbędnych badań kontrolnych okazało się, że ma uraz kręgosłupa, który wymaga długotrwałej rehabilitacji. Leczenie mogłoby być bardzo bardzo kosztowne, gdyby nie posiadała ubezpieczenia zdrowotnego – ponieważ jej forma zatrudnienia nie zapewnia dostępu do bezpłatnej opieki medycznej. Korzystając z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, mogła opłacić rehabilitację.
Ten rodzaj ubezpieczenia jest również korzystnym rozwiązaniem dla osób, które już posiadają dostęp do publicznej opieki medycznej. Dzięki temu mogą skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, a także korzysta z leczenia i diagnostyki bez konieczności posiadania skierowania lekarskiego. Opieka zdrowotna w ramach NFZ nie zawsze może zapewnić szybkie terminy wizyt, dlatego jest to jeden z istotnych atutów ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na życie vs. ubezpieczenie zdrowotne – podstawowe różnice
Mimo, że często te polisy są mylone, a ich nazwy używane zamiennie, mają zupełnie inny zakres obowiązywania. Poniżej wyszczególniliśmy kilka najważniejszych różnic!
- Polisa na życie zapewnia wsparcie finansowe w razie wystąpienia poważnej choroby, a polisa zdrowotna umożliwia szybkie i darmowe wizyty u specjalisty nawet w przypadku sezonowych infekcji.
- Ubezpieczenie na życie oferuje wypłacenie środków finansowych w razie pobytu w szpitalu, natomiast nie ma tego w zakresie obowiązywania polisy zdrowotnej.
- Ubezpieczenie zapewnia darmowe badania diagnostyczne, czego nie zapewnia ubezpieczenie na życie.
- Ubezpieczenie na życie jest formą zabezpieczenia finansowego bliskich na wypadek śmierci, a polisa zdrowotna odnosi się tylko do kwestii leczenia i diagnostyki osoby ubezpieczonej.
Ochrona zapewniana przez oba rodzaje ubezpieczenia może się uzupełniać, co jednocześnie sprawia, że ubezpieczony posiada maksymalne wsparcie finansowe w razie wystąpienia problemów zdrowotnych. Zatem, jak najbardziej warto rozważyć zakup obu polis ubezpieczeniowych!